Rozhovor s "[GA]Lendin"

19. března 2017 v 18:55 | Lue

Tak pro můj druhý rozhovor sem si vzala opět dost zvučné jméno pro hráče této hry a k vašemu překvapení to dokonce není ani hráč, tak jdeme na to.

Zdravím, tak tedy jako první, mohl bys nám o sobě říci pár slov, kdo pak vlastně jsi pro ty, kteří by nevěděli?
Ahoj, těm, kteří mě neznají asi napoví ty prapodivné závorky před mym jménem :) Pro ty ostatní, co mě znají, jsem GA, to znamená Game Administrator, jinak jsem Lendin.

Asi nejčastější, co lze slyšet od hráčů je, že na serveru je samý hacker, mohl bys nám objasnit celý zdlouhavý proces banování, aby lidé pochopili, že tyto malé lvly prakticky ze hry odstranit nejdou?
Na tohle se dá odpovědět krátce a navíc nesmím ani říct nic detailního [nebo něco, co by případným podvodníkům pak nějak pomohlo, zkusim ti proces popsat aspoň obecně.
Dobrá :)
Samotný proces usvědčení hackera se skládá ze tří částí.
  • Opatření validního důkazu, už u tohodle kroku je spousta hráčů na omylu, protože se často domnívají, něco viděli, náhlasili a že to stačí - nestačí. Pro udělení blokace musíme mít důkaz takové kvality, aby obstál u případného soudního sporu s hráčem. Standartně pořizují důkazy GM přímo ve hře, ale i SGM a GA se zapojují do sbírání důkazů.
  • Nahrání důkazů do interní databáze, aby byl důkaz k dispozici.
  • Samotná blokace účtu, kterou provádějí SGM nebo GA.
    [image id="104049669" width="500" height="300"]

Jak dlouho takový proces může trvat? Je to otázka hodin či dní?
Délka procesu se různí, někdy trest následuje v rámci hodin po zdokladování, někdy to trvá i několik týdnů. To hlavně v případech, kdy nastupuje detektivní práce. To znamená, že GA dohledává v systému hry další účty podvodníka. Mnoho hackerů si totiž myslí, že když si založí hackovací účet, zůstanou jejich hlavní účty v suchu a bezpěčí a mnoho z nich se již přesvědčilo, jak je tahle idea milná. Je to mravenčí práce, která zabírá spoustu času, protože i u ní platí, že sesbírané důkazy musí být zcela jasné.

Když jsme u těch banů, vzpomeneš si na nějaký nejkurióznější kousek, kvůli kterému byl ban či následnou výmluvu?
Ups, těžko si vybavit, protože různých výmluv jsme slyšeli už spoustu - od hackujících babiček a maminek, přeš čtyřleté bratříčky, až po neznámé zloděje, kteří se vkradli do domu jen proto, aby hackovali na hráčově postavě. Občas se ale najdou i "čestní" hackeři, kteří poctivě přiznají, že něco provedli. Sice jim to nepomůže k odblokování účtu, ale aspoň jsou upřímní. Jednou jsem zažil hackera, který dlouho tvrdil, že nic neprovedl. Až po několika měsících napsal, že se omlouvá, že to byl jeho mladší bratr a že prý dostane pořádně na budku. Doporučil jsem mu, ať ho netluče, protože by z toho ještě měl problém... neposlechl mě... ale pak mi napsal, že brátr šel žalovat a on pak dostal nařezáno od tatínka.
Co se týče nejkurióznějších úlovků, tak musím říct, že všichni z týmu máme zvrácenou radost z toho, když se nám podaří usvědčit nějakého hackera s hlavní postavou na vysoké úrovni nebo zlikvidovat někomu "banku". Máme úspěšně ulovené hackery na 105lvl+ a obchodníky, kteří u sebe měli miliardy. Mámě případy, kdy hacker přijde najednou o stocky účtů a desítky miliard yangů. Takové úspěchy potěší, protože i když boží mlýny melou pomalu, melou stále :)

Hodně lidí do chatu píše o pomoc vašeho týmu ve hře, mohl bys jim popsat, jak téměř vždy najdou ihned právé členy z vašeho týmu? Nějak je nasměrovat?
Dovolávat se GM přímo ve hře není správný a ani úspěšný způsob. Když jsme ve hře, jsme v 99% času v módu neviditelnosti a lovíme hackery. V takovém případě svoji přítomnost neohlašujeme. Pokud má někdo problém ve hře, je nejlepší pokud se logne na IRC a nahlásí problém některému z GM. Pravděpodobně namítneš, že tam ne vždy hráč někoho z týmu zastihne, ok, to je pravda.Snažíme se na IRC být tak, jak nám dovoluje náš normální život. Všichni se o hru staráme ve svém volném čase a dáváme hře tolik prostoru, kolik to jde. Pokud má hráč problém s úkolem nebo potřebuje nějakou radu, která není akutní, pak je nejlepší použít ticket systém a napsat na podporu. Info o IRC i ticketech najdou hráči na fóru hry.


Co si myslíš o tom, jak se Metin 2 vyvíjí? Proběhne někdy vlastně někdy to vybalancování sil postav?
Dobrá otázka :) Stejnou jsem položil už v roce 2015 produktovému řediteli GF na setkání v Německu a 2016 v létě jsem se ho zeptal znovu. Pokud použiju jeho slov, tak je vybalancování postav stále tématem k řešení. Oproti původním předpokladům však v Německu zjistili, že se jedná o mnohem komplexnější zásah do celého systému hry, než si zpočátku mysleli. V létě produktový ředitel tvrdil, že na tom pracují. Osobně si nemyslím, že se nějakých zásadních změn v této oblasti dočkáme v brzké době. Co se týče obecného vývoje hry, tak to mohu jen zopakovat to, co jsem již napsal na fóru hry. Hra se za poslední dobu vyvíjí, což je podle mého názoru mnohem lepší, než kdyby se nedělo nic. Gameforge si uvědomuje, co Metin 2 jako značka pro firmu znamen a nechtějí tu značku zahodit.

Další otázka se jedná také vývinu, jelikož se zatrhlo expení na generálech kvůli nepřiměřeně rychlému expení, proč nyní o pár měsíců déle je tu to stejné, ne-li horší s Meley a neřeší se to? Mimochodem, opět si to mohou dovolit jen určité postavy, což přispívá tomu nevyblancování postav.
U tohodle problému je potřeba odlišít dvě samostatné věci. Zaprvé to, že je nějaká postava dobrá a má výbavu se kterou meley dává je naprosto v pořádku. Zadruhé to, že někteří celý princip dungeonu zneužívají a našli způsob, jak se vyhnout restrikci na cooldown na znovunačtení dungeonu, je samozřejmě špatně. Naštěstí Gameforge toto opraví - i když to trvá déle, než by bylo příjemné. Smutné je že za tyhle problémy může víceméně komunita sama (ne všichni hráči, samozřejmě). GF přidala novinku, udělala nový dungeon s myšlenkou nové zábavy pro hráče a co udělalali hráči? Místo toho, aby si hru užili, hledali způsob, jak pravidla a nastavení obejít. Nesnažili se zlepšit svoje postavy, aby výzvu meley ustáli, snažili se místo toho obelstít systém hry. Bohužel, je to tak, ale s tím se nedá nic dělat. Podobné je to ve všech online hrách.

Dost lidí tvrdí, že Metinu 2 tikají poslední hodinky, co bys jim o tom pověděl, abys jim to vyvrátil?
:D Metin je hra stará deset let, poslední minuty a hodiny té hře tikali už nějakých 5-6 let, podívej se, kolik současných MMO takhle dlouho vydrželo. Kolik her je ročně výdáváno, kolik hráčů je zpočátku hraje a jak rychle se po nich slehne zem. Metin 2 není bůh ví jak kvalitní hra, je to typická asijská hack+slash mlátička a nikdo od ní nemůže očekávat RPG s rozvětveným vývojem postav, tunami úkolů a složitých questů. Tohle je prostě jiný styl hry a z nějakého důvodu to stále i po deseti letech funguje. Podle snahy GF bych soudil, že se budou snažit herní hodinky Metinu ještě nějakou dobu natahovat a nechtějí, aby se čas hry zastavil. :)


Mají případní zájemci se stále dostat k Vám do týmu a co pro to musí splnit?
Máš zájem?
Já ne, to je otázka do rozhovoru :D (toto mě vážně vyděsilo, že to tak pochopil)
Aha, tak nic. Pro slečny v týmu mam slabost ;) (pokus o flirt a žert - snad mě tvůj manžel (reálný nebo i herní nebudou chtít mlátit - musel bych se bránit) :D
Stát se členem není zas tak nic složitého. Stačí počkat, až bude otevřený nábor (teď je zavřený, ale plánujeme jeho otevření v historicky dohledné době). Pak si stačí přečíst požadavky na fóru a pokud je dotyčný splňuje, stačí nám poslat přihlášku. Přihlášky vyhodnotíme, kvalitní zájemce pozveme na pohovor na IRC a když pohovorem projdou, uvítáme je na druhé straně barikády mezi vyvrheli (to znamená v týmu) :)

Děkuji, ještě budou následovat otázky do hráčů.

Rozhovor dirigovaný lidma


Jak dlouho děláš GA a baví tě to?
Ups, já si to nepamatuju :D Musím se podívat na fórum, tam to bude někde napsané, jsem sklerotik, mam na to věk :) Tuším, že jsem začal v týmu někdy na začátku roku 2010. Jestli mě to baví? Ze začátku zcela určitě ano, pak se dostavila doba znechucení a deziluze z herní komunity. Ruku v ruce s tím šly i myšlenky skončit. Naštěstí se v tu dobu objevili hráči, kteří měli pro herní tým i slova chvály a v tu chvíli jsem si uvědomil, že takový hráči jsou ti, pro které má smysl tohle všechno dělat. V součastnosti dělám GA hlavně z pocitu zodpovědnosti a sounáležitostí s českou komunitou. Možná to bude znít divně, ale záleží mi na tom, aby normální hráči mohli svoji hru hrát. Pro ně tu jsem (a nejen já, ale i ostatní z týmu).


Když nyní máš tolika zkušeností, ucházel by ses znovu o to být v týmu?
Pěkná otázka - palec nahoru tomu, kdo ji napsal. Dnes jsem o 7 let starší než v době, kdy jsem se do týmu hlásil. Pokud by mi před sedmi lety bylo tolik, co dnes, tak bych se do týmu nehlásil. Našel bych si asi jinou zábavu. Takže - dnes bych se asi do týmu znovu nepřihlásil.


Proč nemůžete vrátit věci přímo se stejnými bonusy, když je dotyční prodají obchodnici či dají mazlíkovi?
Upřímně? Netuším. Jedná se o standartizovaný postup nařízený z Německa. Proč to tak je, to vážně nevím.


Zpravíte někdy vykopávání ze hry při teleportování se?
Chápu, že hráči si myslí, že máme možnost hru opravovat a nerozlišují mezi herním týmem a programátory. Ale situace je jiná. My můžeme zjištěný problém pouze nahlásit do Německa (nejlépe i s popisem reprodukce a ověření problému). V Německu pak tato hlášení sbírají, vyhodnocují závažnost a řeší to s programátory v Korei. Jestli je na pořadu dne i tenhle konkrétní problém, nevím.Tak, poslední otázka, dle mého spíše na support, ale byl jeden z mála, kteří uměli podat seriózní otázku, tak bych ho ráda odměnila. Pán si koupil kvůli metinu nový počítač, ale občas se mu to sekne tak, že musí počítač restartovat, co bys mu poradil, když tomu moc nerozumí?
Bez znalosti konkrétní sestavy to těžko takhle vymyslim :) Mohu jen odhadovat, že to může být aktualizací ovladačů nebo systému. Vím taky, že některé typy procesoru AMD mají se hrou problémy, taky to může být tím, že se mu počítač přehřívá.. Nejelepší bude, když svůj problém napíše na fórum do sekce problémy. Na fórum chodí spousta šikovných hráčů, kteří třeba podobný problém řešili a znají řešení, které dotyčnému pomůže. Komunita toho zná spoustu a naštěstí je dost takových, kteří rádi a ochotně poradí.

Děkuji za rozhovor, chtěl by si čtěnářům ještě něco sdělit a rozloučit se? :)
Rádo se stalo :) V první řadě bych popřál tobě, ať se ti tvůj blog daří a lidi ho čtou. Dáváš si s ním práci a to si zaslouží ohlas. Hráčům bych popřál, ať hrajou pro zábavu. Doufám, že těch rozumných a fajn hráčů bude přibývat. Rád si s takovými popovídam a uvidim je ve hře.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zibbi Zibbi | 23. března 2017 v 20:22 | Reagovat

Vskutku super rozhovor! Moc se mi to líbilo a dostal jsem spoustu odpovědí, které mě také zajímali. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.